"A vihar elvonul, és a táj ott van" – Elizabeth Moon

Orvosi járógépek, ortézisek

Az ortézisek, ismertebb nevükön járógépek, olyan orvosi eszközök, amik a végtagok stabilizálásához készülnek. A speciális eszközök képesek a törzs tehermentesítésére, illetve annak immobilizálásra. A járógépek az érintett ízületek rögzítését szolgálják. Ennek következtében, a páciens bizonyos mozdulatokat helyesen tud végrehajtani. Az ortézisek biztosítják a végtag fiziológiai mozgáspályáját. Ezen kívül, ellensúlyozzák és megakadályozzák a helytelen tartást, esetleg valamelyik terület túlterhelését.

A járógépek közé tartozik a térdprotézis is. Tudta, hogy a fejtől a lábujjakig majdnem minden klinikai mozgással összefüggő kórkép kezelhető ortézisekkel? A különleges kiegészítők képesek csökkenteni a fájdalmat és ahhoz is hozzájárulnak hosszabb távon, hogy a további sérüléseket megelőzzék. A járógépek pihentetik és rögzítik a sérült szalagokat. Ezáltal pedig segítik a sérült szalagok, ízületek vagy csontok gyógyulását. Fontos megemlíteni, hogy ezek a kiegészítők orvosi segédeszközöknek számítanak. Ha valakinek valamilyen végtag sérülése van, akkor a járógépeket használhatja sportolás közben is. Ezáltal javul a lábak tartása és stabilitása.

Milyen fajtái vannak a járógépeknek?

Először is lehet kapni kész ortéziseket. Ezek standard méretűek és formájúak. Azonban készítenek egyedi méretre szánt darabokat is. Ilyen például a lábemelő (peroneus) ortézis (DAFO, AFO). Ezeket jobbára gipszminták alapján készítik el. Lehet bennük ízület, de akár anélkül is meg tudják csinálni a szakemberek. Továbbá, idetartozik a ToeOff, BlueRocker és WalkOn márka is, amik a dohmeier.hu weboldalon is megtalálhatóak. Ezek gyakorlatilag nem mások, mint rendszerízületek.

Vannak teljes láb ortézisek is, illetve gipsz alapján készült térdprotézisek is. Készítenek váll ortéziseket és kéthéjú járógépeket, diabétesz okozta lábszindrómára. Ebből is látszik, hogy milyen sokrétű a járógépek felhasználási területe és készítése. Ha Önnek is külső támogatásra van szüksége a járásához vagy valamilyen enyhe mértékű mozgásszervi rendelleneséggel küzd, akkor kérjen személyre szabott árajánlatot a weboldalon! A járógépek enyhítenek a hosszkülönbségen, tehermentesítenek, rögzítenek és támaszt nyújtanak. A segítségükkel meg lehet előzni a mozgásszervet érintő károsodást és elváltozást.

A járógépek állandóak vagy ideiglenesek?

Van, akinek folyamatosan kell viselnie, például, akinek többször volt térdműtéte, esetleg hiányzik az egyik végtagja. Azonban az is előfordulhat, hogy csak átmeneti támogatásra van szüksége a járásban. Ekkor is tökéletes megoldás valamilyen ortézis. Mozgásszervi betegségről akkor beszélhetünk, amikor valaki a járásában, illetve a mozgásában korlátozott. Ez előfordulhat baleset és betegség következtében is. Természetesen veleszületett rendellenség is lehet.

A nyaki gerinc szakasz rögzítésére nyakrögzítő ortéziseket szoktak használni. Ezek rögzítik és tehermentesítik a nyakcsigolyákat. Megvédi a testet a mozgásból eredő fájdalomtól és sérülésektől, de elősegíti a sérülések utáni gyógyulást is. Azok a járógépek, amik állandóak (láb- és kézprotézis), a mindennapi használat során nem járnak fájdalommal. Természetesen, ha amputáció végett kell használnia valakinek ilyen ortézist, akkor hozzá kell szoknia a gondolathoz, hogy mindennap fel kell majd helyeznie helyesen. Ez eleinte kellemetlenséggel és fájdalommal járhat.

Milyen járógépek, ortézisek léteznek a köztudatban?

2 fő csoportra lehetne osztani az ortéziseket. Az első csoportba tartoznak az aktív vagy dinamikus ortézisek. A másik csoport részét az inaktív, vagyis merev járógépek képezik. Az aktív ortézisek az elveszett működőképességet segítenek javítani, illetve visszahozni a test más területét felhasználó energiával. Idetartoznak a hidraulikus, rugós vagy pneumatikus szerkezetek.

Ezeket is úgy építik fel a szakemberek, hogy képesek legyenek hosszabb távon támogatni az ízületekben létrejött elmozdulásokat. Ezek a járógépek lehetnek térdprotézisek, prevenciós eszközök és olyan termékek, amik a sportsérülések kivédésre lettek kifejlesztve. A merev ortézisek főleg veleszületett betegségeket hivatottak kezelni. Az elsődleges feladatuk, hogy a végtagokat és a gerincet érintő részeket tartsák. A végtagi ortézisek rendeltetése a támasztás, a rögzítés és a tehermentesítés. Léteznek olyan járógépek is, amik segítenek a tartást korrigálni.

Miből készülnek a járógépek?

A különféle orvosi ortézisek jól megmunkálható anyagokból készülnek. Idetartozik elsősorban a műanyag, ami magas és alacsony hőmérsékleten is egyszerűen formázható. A passzív járógépek készítésére használnak habokat, EVA anyagokat, laminált szivacsokat, illetve gumiszövetes textíliákat. A gyártás során jó minőségű és ma már igen korszerűnek számító polymereket is felhasználnak. Ha a járógépek a lábakat vagy a kezeket fogják helyettesíteni, akkor fontos, hogy megfelelően tartsanak és hosszú élettartammal rendelkezzenek. Ilyen esetekben erősített vázszerkezettel készülő rozsdamentes, acél és alumínium anyagokat alkalmaznak. Ezek merevítő, mozgó és forgó funkciókat is elláthatnak.

Kategória
Címkék